logo
oficiálna stránka MEMO 2010
sk en

Užitočné informácie

Prejsť priamo na:

Stredoeurópska matematická olympiáda (MEMO) je matematická súťaž pre stredoškolákov. Prvé MEMO sa konalo v roku 2007 v Rakúsku a zúčastnilo sa ho sedem krajín: Česká republika, Chorvátsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Švajčiarsko. V roku 2008 sa pridali Maďarsko a Nemecko a v roku 2009 Litva. Všetkých týchto desať krajín sa zúčastní MEMO aj v roku 2010 na Slovensku, v obci Strečno nedaleko Žiliny.

Slovensko

Slovensko je malá stredoeurópska krajina, prevažne hornatá, bez prístupu k moru. Na západe hraničí s Českou republikou (s ktorou do roku 1993 tvorilo jeden štát: Československo) a Rakúskom, na severe s Poľskom, na východe s Ukrajinou a na juhu s Maďarskom. Má okolo 5,4 milióna obyvateľov. Najvyšším vrcholom je Gerlachovský štít (2655 m. n. m.) vo Vysokých Tatrách, najnižším bodom je miesto na východe krajiny, kde Slovensko opúšťa rieka Bodrog (95 m. n. m.).

Hlavným a najväčším mestom je Bratislava (430 tisíc obyvateľov). Metropolou východu sú Košice (230 tisíc). Ďalšie väčšie mestá sú Banská Bystrica, Nitra, Prešov a Žilina (všetky okolo 80-90 tisíc).

Počasie na Slovensku je typické stredoeurópske. V septembri možno očakávať v Strečne, kde sa bude konať súťaž, buď slnečné počasie s maximálnymi dennými teplotami okolo 25°C alebo zamračené až daždivé počasie, keď teploty nestúpnu nad 20°C. Teplota na horách vo výške 1500 m. n. m. býva o cca. 5-10°C nižšia. V prípade priaznivého počasia je plánovaný výlet lanovkou do hôr a tiež prechod tiesňavou, odporúčame preto priniesť si na to vhodné oblečenie a obuv (niečo proti náhlej zmene počasia, pevnú obuv).

Úradným jazykom je Slovenčina, ktorou hovorí väčšina obyvateľov. Dorozumieť sa dá bez problémov pomocou češtiny. Na Slovensku žije aj veľa obyvateľov (10%), ktorých materinských jazykom je maďarčina, tých však nájdete iba na juhu krajiny, teda nie v Strečne. S časťou obyvateľstva sa dohovoríte pomocou angličtiny (tú môžete očakávať skôr od mladšej generácie), u starších to môžete skúsiť s ruštinou. Pre podrobnejšie informácie odporúčame prečítať si text http://www.slovensko.com/about/travel-language.

Od roku 2009 sa na Slovensku ako mena používa Euro (€). V bankách a zmenárňach sa dajú zameniť bežnejšie európske meny, odporúčame však zameniť si hotovosť ešte pred cestou vo svojej krajine. V mestách možno vo väčšine obchodov a vo viacerých reštauráciách používať štandardné kreditné a debetné platobné karty. Takisto ich možno použiť na výber hotovosti v bankomatoch.

Na telefonovanie do zahraničia použite predvoľbu 00. Pomocou roamingu by ste sa mali vedieť bez problémov prihlásiť do sietí mobilných operátorov. (Na Slovensku sú operátori T-Mobile, Orange a O2).

Voda z vodovodov je veľmi kvalitná a pitná.

Strečno

Obec Strečno sa nachádza 10 km od centra severného Slovenska Žiliny v ohybe rieky Váh na hranici pohoria Malá Fatra. Je ľahko prístupná po hlavnej ceste smerujúcej zo Žiliny do Martina. Má aj vlakové spojenie, v stanici Strečno však stoja iba osobné vlaky a je od centra obce pomerne vzdialená (je na opačnej strane Váhu a dá sa tam dostať cez úzku lávku alebo kompou).

S počtom obyvateľov okolo 2500 sa Strečno zaraďuje medzi stredne veľké obce Slovenska. Nachádza sa tu pošta, základná škola, viacero obchodov s potravinami a niekoľko pohostinstiev a reštaurácií. Hlavnou turistickou atrakciou a dominantou Strečna je zrúcanina gotického hradu. Cez rieku možno navyše nedaľeko pozorovať ďalšiu zrúcaninu - Starhrad.

Priamo v Strečne sa nenachádza žiadna banka, dokonca ani bankomat. Vo väčšine obchodov sa nedá platiť kartami.

Ubytovanie

Účastníci súťaže budú ubytovaní v SIP Strečno. Toto zariadenie slúži železniciam SR ako školiace stredisko. Každá izba je vybavená televíziou a internetovou prípojkou. V prípade, že si plánujete priniesť notebook, odporúčame preto doniesť si so sebou aj sieťový kábel na pripojenie na internet. Budete tak môcť napríklad sledovať aktuálne informácie na tejto stránke.

Sociálne zariadenie má každá izba buď samostatné, alebo spoločné s jednou susednou izbou. Zariadenie poskytuje ubytovanie iba pre organizácie - nie je to hotel ani hostel. Môžete počítať s tým, že dostanete na začiatku pobytu menší uterák. Šampón či sprchový gél však nie sú pre ubytovaných štandardne zabezpečené.

Priamo v zariadení sa nachádza bazén, tenisový kurt, požičovňa bicyklov, sauna, posilňovňa a biliard. Za ich využívanie však treba uhradiť poplatok (nie sú zahrnuté v ubytovaní). V každom prípade odporúčame doniesť si plavky, keďže možno vo vybraných časoch účastníkom bazén sprístupníme bez poplatku. Blízko zariadenia sa nachádza veľké futbalové ihrisko, kde možno hrať voľne futbal či frisbee.